Začátky značky Bowers & Wilkins jsou velice skromné. V roce 1965 otevřel John Bowers společně s kamarádem Royem Wilkinsem malý krámek s elektronikou. John Bowers pak rozšířil obchodní služby tím, že v zadní části krámku kompletoval reprosoustavy.

 

 

 

 

 

 

Obchod-Johna-Bowerse-a-Roye-Wilkinsona.jpg

Obchod Johna Bowerse a Roye Wilkinsona


V roce 1966 založil John Bowers s dalším kamarádem Peterem Haywardem společnost B&W Electronics Ltd., která se již seriózně zabývala konstrukcí a vývojem reprosoustav. Není bez zajímavosti, že kapitál nutný k rozjezdu firmy (tenkrát stačilo 10.000,- liber)půjčila Johnovi jistá postarší slečna Knightová, která byla unesena jednak Johnovým klasickým hudebním vzděláním, tak i kvalitou reprosoustav, které ji John vyrobil.

Prvni-manufaktura-B&W.jpg

První manufaktura B&W

První sériově vyráběná reprosoustava nesla název P1 a dnes patří k cenným sběratelským kouskům.

Reprosoustava--NautilusP1.jpg

Reprosoustava P1

V průběhu let se značka B&W se vyprofilovala ze skromných začátků na předního světového výrobce kvalitních reprosoustav s globální vizí. Ve svém portfoliu výrobků má takové designové kousky, jako jsou reprosoustavy DM70 z roku 1970 nebo

Reprosoustava-DM70.jpg

Reprosoustava DM70

Nautilus.jpg

Nautilus z roku 1993.

Nikoliv však design, ale technologie přivedly značku B&W tam kde v současnosti je a učinili z ní pojem ve světě reprosoustav. Matrixová konstrukce, flowport, kevlarové membrány, diamantové výškové reproduktory – to je dnes již klasika, kterou se snaží okopírovat nejeden konkurent. Tyto technologie však nevznikly samy o sobě: Za vším stojí mravenčí práce desítek lidí z vývojového střediska ve Steyningu, kde inženýři odděleni od výroby i marketingu (městečko Steyning se nachází mimo hlavní výrobní a obchodní kapacity značky – ty jsou ve městě Worthing nedaleko od Brightonu) laborují a hledají nové a novécesty, jak přiblížit reprodukovaný zvuk originálu.

Ilustracni-foto.jpg
Ilustrační foto

Úzká vazba na zákazníky je pro značku velmi důležitá, a proto vznikl před lety projekt "Society of Sound". V jeho rámci je možné diskutovat, poslouchat a stahovat kvalitní hudbu, vyjadřovat své názory na zvuk a kvalitu jeho reprodukce a provozovat mnohé další aktivity. Do projektu jsou zapojeni jak profesionálové (zpěváci a producenti Peter Gabriel, Dave Stewart, designér Kenneth Grange, pianista Alfred Brendel – abychom jmenovali alespoň ty nejznámější), tak široká veřejnost. Můžete se samozřejmě zapojit i vy, stačí kliknout na: http://blog.bowers-wilkins.com/

Prakticky-priklad,-co-clenstvi-v-Society-of-Sound-clenum-prinasi.jpg

Praktický příklad, co členství v Society of Sound členům přináší

V současné době značka B&W u nás již vžitá jako "Bévéčka" proniká i do segmentu multimedií. Její iPod reprosystémy Zeppelin a ZeppelinMiny, nové počítačové reprosoustavy MM-1 nebo sluchátka P5 jsou nepopiratelnou špičkou mezi produkty svého druhu.

Zeppelin.jpg
Zeppelin

ZeppelinMini.jpg

Zeppelin Mini

Pocitacove-reprosoustavy-MM1.jpg

Počítačové reprosoustavy MM1

Sluchatka-P5.jpg

Sluchátka P5

 

Značka Bowers & Wilkins se stala milníkem na cestě za dokonalým zvukem.

Vždy tomu tak bylo, je tomu i dnes a nezmění se to ani v budoucnosti.