AV přijímač a počet zvukových kanálů

 

Rozdíl mezi velkým kino plátnem a domácím kinem se pořád víc a víc zmenšuje tak, jak špičkové AV přijímače postupně rozšiřují své audio a video funkce až na úroveň kvality klasického kina, a to přímo u vás doma v obýváku. Se správným vybavením pro domácí kino si tak můžeme dopřát opravdový požitek ze sledování filmů nebo živých koncertů, které kompletně změní Váš pohled na obsah, který máte rádi. Nicméně, bez ohledu na nepřebernou nabídku produktů, které jsou k dispozici na trhu, je zde jedna klíčová otázka: kolik kanálů by měl mít můj AV přijímač, abych dosáhl kýženého pohlcujícího zážitku, jaký očekávám ?

AV Přijímače Mění Definici Prostorového Zvuku

Každý AV Přijímač nabízí nejméně 5.1 konfiguraci prostorového zvuku, tedy disponuje šesti kanály: centrálním, levým předním, pravým předním, levým surroundovým, pravým surroundovým reproduktorem, a subwoofrem (značeným jako “.1”). Taková sestava jistě nabízí lepší zvukový zážitek – daleko lepší než ten, který dosáhnete bez AV přijímače. Pokud ovšem prahnete po dosažení absolutní hloubky zvukové scény, jakou najdete právě v opravdových kino sálech, budete muset přidat více reproduktorů do hry a pořídit si AV přijímač, který disponuje více než 5 kanály.

AV přijímač se 7.1 kanály dokáže podpořit přehrávání zadních zvukových kanálů, čím jakoby virtuálně uzavírá posluchače do zvukové scény po celém obvodu poslechové místnosti. Mnoho Blu-ray disků a streamovacích služeb v dnešní době podporuje 7.1 kanálové zvukové stopy, tedy 7.1 kanálový AV přijímač je vhodný pro vytvoření této dokonalejší zvukové scény obsažené přímo v nahrávce filmu nebo koncertu.

 

3D Zvuk, A Proč Jej Vaše Domácí Kino Potřebuje

Nicméně tyto výše uvedené sestavy nejdou dostatečně daleko aby postihli plný potenciál možností domácího kina. Základní problém je nedostatek vertikálnosti zvuku. Zvuk k Vám jde zleva, zprava, zezadu, nicméně pořád jde o poměrně základní zvukové rozvržení scény, protože zde schází vrstvení zvuku ve vrstvách nad sebou – tedy jeho vertikální rozměr. Pokud chcete dosáhnout opravdu detailnějšího zvuku zaměřující se na skutečně drobné rozdíly, bude muset Váš AV přijímač disponovat více zvukovými kanály a podporou 3D audio formátů jakými jsou Dolby Atmos, DTS:X a Auro-3D, které s vámi i celou místností doopravdy zatřesou. Jen si to představte, jak sledujete například film Den Nezávislosti a slyšíte, jak se mimozemské lodě přemísťují na své pozice přímo nad vaší hlavou. To je přesně moment, ve kterém 3D zvuk hraje zcela zásadní roli a vytváří ten opravdový pohlcující zážitek z domácího kina, jaký jste dříve doma nepoznali.

Denon má sortiment plný AV přijímačů, které odpovídají jak různým rozpočtům, tak možnostem jejich aplikace a disponují skutečným 3D prostorovým zvukem v rozsahu od 7.2 kanálů (lze vytvořit konfiguraci 5.2.2) u AV přijímačů AVR-X1600H nebo AVR-X2600H, nebo 9.2 kanálů (konfigurace 5.2.4 nebo 7.2.2) u modelu AVR-X3600H, přes 11.2 kanálů (konfigurace 7.2.4 nebo 9.2.2) u AV zesilovače AVC-X6500H, až po naši vlajkovou loď v nabídce, kterou je 13.2 kanálový model AVC-X8500H (umožňuje konfigurace 7.2.6 nebo 9.2.4). Poslední číslo v těchto konfiguracích udává počet možných dedikovaných speciálních kanálů zvuku vrstveného nad sebou (např. stropní reproduktory, nebo speciální Dolby Atmos reproduktory), tedy například u konfigurace 5.2.4 máte 5 reproduktorů pro běžný horizontální prostorový zvuk kolem Vás, 2 subwoofery, a 4 speciální reproduktory pro výškové vrstvení zvuku. Zamyslete se tedy nad tím, kolik reproduktorů můžete instalovat u Vás doma a získat tak tyto možnosti vertikálního vrstvení zvuku, které budou odpovídat jak vašemu rozpočtu, tak nadšení. Tato rozhodnutí v kombinaci s velikostí vaší poslechové místnosti určí, který AV přijímač Denon je pro Vás tou správnou volbou. 

Výškově Vrstvené Efekty Bez Nutnosti Použití Speciálních Reproduktorů

Nevýhodou pro dosažení skutečného 3D zvuku je, že buďto budete muset instalovat reproduktory do stropu, nebo koupit speciální reproduktory s vrchním vyzařováním (Dolby Atmos reproduktory), které umístíte nahoru na již dříve umístěné klasické reprosoustavy. Pokud ani jedna z těchto možností není pro Vás vhodná, nemusí to nutně znamenat konec snů o dosažení výškově vrstvených efektech. Díky podpoře nejnovějších formátů DTS Virtual:X a Dolby Atmos Height Virtualization, nabízí aktuální modely AV přijímačů Denon dosažení tohoto absolutně podmanivého zážitku i bez nutnosti instalace speciálních reproduktorů. 

 

Přečtěte si více o sortimentu našich AV zařízeních Denon a kontaktujte svého nejbližšího prodejce pro předvedení vybraného modelu.

 

 

Načítám, prosím vydržte...