Dokáže LP deska porazit nové hudební formáty
Skuteční milovníci hudby chtějí poslouchat své oblíbené alba a skladby v nejlepší možné dostupné kvalitě - proto jsou tak zaměřený na to, aby používali pouze ty nejkvalitnější audio sestavy, které mohou mít. Nicméně, Hi-Fi zvuk je potřeba chápat jako něco víc, než pouhé rozhodnutí o výběru reprosoustav, zvukových projektorů a AV přijímačů. Záleží také na hudebních formátech, nebo také na tom, zda upřednostníte streamování hudby přes nejnovější mobilní aplikace, nebo zda raději budete lpět na vašem spolehlivém CD přehrávači.
Každý hudební formát má své silné i slabé stránky. Spousta nadšenců fyzických nahrávek argumentuje, že pokud chcete nechat vaši milovanou skladbu rozzářit v plné její hudební kráse - zejména starší skladby z počátků žánrů Rock, Folk nebo R&B - není lepší volba, než vybrat si pro tento účel dobrý gramofon. Je to pravda vždy?
Kdy mají vinylové desky navrch proti jiným formátům?
Pro znovuoživení zájmu o vinylové desky existuje dobrý důvod a není to pouhý zájem nahrávacích studií žíznících po vydání limitované sběratelské edice desky Rolling Stones. Ano, pro současnou popularitu gramo desek existuje zjevný důvod. Není to pouhý fakt, že je určitě lepší držet svou oblíbenou nahrávku přímo v rukách, než se prohrabávat digitálními skladbami. Jde zde o mnohem víc. Hlavně z důvodu, že většina populární hudby 50, 60, 70 a dokonce i 80tých let byla nahrávaná ze zřetelným zaměřením na vinylové formáty, zůstává argument, že "Vinyl je věrným obrazem toho, jak zněl daný umělec" pravdou.
Naproti tomu, většina digitalizovaných médií je komprimovaná, aby se minimalizovala jejich velikost a bylo tak možné jejich snadné uchování na co nejširším množství zařízení, stejně jako i snadný přenos napříč sítěmi. Většina dnešních hudebních streamovacích služeb by prostě neexistovala, kdyby mohli využívat moderní komprimační technologie.
Cenou za audio kompresi je částečná ztráta čistoty a detailnosti skladby, takže posluchač přijde o část krve potně vytvořených detailů skladby, které byli nahrané na původní nahrávce. Pro většinu běžných posluchačů to nemá význam a rozdíl téměř nevnímají, ovšem pro hudební nadšence, kteří hudbu milují, je ztráta hloubky a detailů skladby naprosto trestuhodným zločinem.
Tak jako tak, v obou případech, analogovém i digitálním, vše začíná kvalitní nahrávkou a záměrem zvukového mistra, který nahrávku pořizuje. Chyby, které vzniknou při nahrávání, není možné později odstranit bez následků ani v jednom z případů.
Vinyl je zárukou "teplého" zvuku a zamezuje efektu známému jako "válka hluku"
Příznivci vinylových desek vždy mluví o pocitu "teplého" zvuku, který produkují jejich klasické nahrávky. Nejde o nostalgické řeči, ale skutečný zvukový fenomén. Jak vysvětluje zvukový mistr Adam Gonsalves, středové zvukové pásmo vinylů produkuje příjemnější, teplejší zvuk pro vaše uši. Tento jev je nejlépe rozeznatelný u poslechu klasických rockových umělců jakými jsou Beatles, Led Zeppelin nebo Pink Floyd.
V 90tých letech museli hudební vydavatelství bojovat zuby nehty aby jejich umělci byli v kamenných prodejnách vůbec slyšet. Neznamenalo to pouze, zda budou písničky jejich umělců přehrávány přes ozvučení prodejen, ale také aby zajistili také jejich výjimečnost, která na první dobrou zaujme nakupujícího zákazníka a odfiltruje jakýkoliv hluk kolem. Tato "válka hluku" trvala po mnoho let, až po současné nahrávky, které mají díky tomu hlasitost mastrovanou na vyšší úroveň. Tahle divná móda burácejících decibelů má za následek zhoršení zvukové kvality a je velice snadno rozeznatelná na příkladu kdy si pustíte pro srovnání digitální nahrávku z roku 2000 a srovnáte jí se staromódní vinylovou deskou. Je to prostě neporovnatelné - vinyl zní jednoduše lépe..
Kde naopak vítězí digitální média
Je důležité upozornit na fakt, že vinyl zní skutečně lépe než digitální média za jistých okolností - ovšem ne vždy, zejména pokud jde o novější nahrávky. Současné hudební nahrávky, jak na vinylových deskách, tak v digitálních formátech, už neprojevují tak velké rozdíly ve své zvukové kvalitě. Skladby, které se dnes používají pro lisování desek, se vytváří digitální cestou s ohledem na digitální formáty. Díky tomu se podstatná výhoda vinylových desek postupně vytrácí.
Navíc, dnes jsou už dostupné některé digitální formáty, které omezují, ne-li přímo odstraňují, nedostatečnou detailnost skladeb srovnatelnou se staršími nahrávkami. Jedním za takových formátů je například FLAC. A jak dokonce napsal ve svém článku Steve Guttenberg na serveru CNET, digitální média v současné době poráží vinyl v mnoha oblastech:
- Oddělení kanálů
- Nižší zkreslení
- Práh šumu
- Frekvenční odezva
Když se na to podíváme čistě z úhlu pohledu pohodlí, není o čem mluvit - digitální média porazili LP desky. Streamování hudby z vašeho chytrého telefonu nebo přenosného zařízení je nesrovnatelně snažší a pohodlnější než vytahovat nahrávky z obalů a nutnost pořád je obracet po 3 nebo 4 skladbách na druhou stranu.
Na druhou stranu je nutno říct, že vinyl bude navždy kompletně bezztrátovým formátem, co znamená, že uslyšíte přesně to, co umělec zamýšlel. Konečně, je pouze na posluchači aby správně rozvážil drobné rozdíly mezi těmito světy a rozhodl se, co je pro jeho zážitek z poslechu důležitější.
Pokud chcete brát poslech hudby vážně, chcete slyšet vašeho milovaného interpreta přesně tak, jak to on sám zamýšlel a užít si tak více osobitý prožitek, jediná možná cesta, kterou se musíte vydat, je vinyl. Není sporu o tom, že digitální média dohnali kvalitu LP desek, a samozřejmě pohodlí streamování hudby a MP3 může být rozhodujícím faktorem pro mnoho hudebních fanoušků. Ať už bude Vašim oblíbeným hudebním formátem cokoliv, nezapomeňte se podívat na širokou nabídku firmy Denon, zejména gramofony, stereo zesilovače , AV receivery a AV zesilovače .