Nejnovější HD obrazové formáty
Probíhající vývoj v oblasti HD videa a zvuku s vysokým rozlišením vydláždil filmovým fanouškům z celého světa cestu pro přenos kino zážitků přímo do pohodlí jejich domovů. Ultra 4K HD video a 3D zvuk nabízí šťavnatější, bohatší obraz a hlubší kvalitu zvuku než kdykoliv předtím.
Abyste dosáhli skutečného prostorového zážitku srovnatelného s tím v kině, budete potřebovat více, než jen pouhou HD televizi. Nejlepší systémy domácího kina v sobě párují správné audio-vizuální zařízení včetně reproduktorů, televizí, mediálních přehrávačů a AV přijímačů. Jeden z nejdůležitějších faktorů, který musíte zvážit při tvorbě špičkového domácího kina, je zda Váš hardware bude podporovat správné video formáty. Na trhu je dostupných v současnosti hned několik HD video formátů. Podívejme se tedy blíže na ty nejpopulárnější z nich, co nám dokážou nabídnout.
HDR10: Drží přední pozice
Když se probíráte různými HD formáty, občas můžete mít pocit, jako byste měli před sebou talíř plný písmenkové polévky. Dokonce nepomáhá ani fakt, že jeden z nejpoužívanějších video standardů, HDR, je pojem velice úzce svázaný s digitálními fotoaparáty a kamerami. Co je HDR? Je to zkratka pro High Dynamic Range (Vysoký Dynamický Rozsah), který zajišťuje realističtější obraz vymačkáním maxima z kontrastu mezi světlými a tmavými segmenty obrazu. Výsledkem je bohatší, živější barevnost a zároveň větší hloubka kvality obrazu. Když srovnáme základní HD televizi s jinou, kde je HDR použito, rozdíl je patrný hned na první pohled. Je to zcela jiná úroveň obrazu.
HDR10 je v současné době nejuznávanějším a nejpoužívanějším HDR formátem podporovaným velkými výrobci televizí jako jsou Sony, Samsung a LG. Navíc, HDR10 je kompatibilní s hlavními streamovacími službami jako jsou Netflix a Amazon Video včetně některých 4K Blu-ray přehrávačů. V kostce, HDR10 se povedlo vyhrát hned z kraje několik důležitých souborů ve válce o vedoucí HD video formát.
Dolby Vision: Technologický lídr
Pokud se HDR10 stane de facto standardem HDR, bude tomu tak z velké části díky (ne)dostupnosti Dolby Vision. Pro netrénované oko mohou být rozdíly mezi těmito dvěma technologiemi téměř nepostřehnutelné, nicméně Dolby Vision má technologickou výhodu oproti svému rivalovi - jeho metadata.
Na rozdíl od HDR10, kterého metadata vykreslují zobrazované obrázky statickým způsobem, Dolby Vision neustále optimalizuje zobrazované video změnou nastavení displeje. Dokáže měnit nastavení ze scény na scénu nebo dokonce když je to potřeba tak i mezi jednotlivými obrazovými políčky.
Nevýhodou technologie Dolby Vision v tento moment je, že jej podporuje méně výrobců a streamovacích společností. Nicméně, několik velkých jmen už se do podpory nového formátu pustilo. Jsou mezi nimi například LG a Netflix. Takže než začnete zvažovat jakékoliv další nákupy nového zařízení, je vhodné zkontrolovat si, jaké formáty podporuje vaše stávající výbava.
Hybrid Log Gamma: Divoká karta
I když by se mohlo zdát, že téma HD video formátů je záležitost pouze výběru ze dvou možností, je tu ještě třetí volba na zvážení: Hybrid Log Gamma (HLG). HLG se zaměřuje na mezeru v efektivitě, se kterou mají jak HDR10, tak Dolby Vision problémy: televizní vysílání. Oba formáty mají problém se zobrazováním vysílaného obrazu ve stejné kvalitě jako streamovací služby.
Protože technologie HLG byla vyvíjena dvěma hlavními vysílacími kanály, BBC a NHK, specializuje se na optimalizaci tradiční kvality televizního signálu. Nutno upozornit na fakt, že v současné době ještě není dostatek obsahu, který by podporoval HLG.
Když si to vše shrneme a do doby než usedne prach v této válce o HD video formát, bude nejlepší volbou vytvořit si takové domácí kino, které bude podporovat všechny standardy. Nákupem AV přijímače Denon vykročíte správným směrem na cestě k přípravě vašeho domácího kina na budoucnost. Projděte si kompletní nabídku AV receiverů DENON a AV zesilovačů DENON a jistě si vyberete.