Pár rad jak vybrat AV příjímač

 

Skuteční audiofilové chápou, že pro vytvoření bohatého zvukového prostředí a docílení skutečného kino zážitku v pohodlí domácího prostředí, potřebujete mít špičkový, kvalitní AV přijímač.

Nicméně, vybrat ten správný AV přijímač může být opravdu složité protože rozdíly, které je potřeba zvážit, jsou mezi jednotlivými modely nepatrné. Pokud budete následovat tento kontrolní seznam, snadno se vyhnete tomu aby jste se spletli a ušetříte tak čas i peníze:

Audio Technologie

HDMI vstupy - Váš AV přijímač musí podporovat jakýkoliv mediální přehrávač, který máte ve vašem domácím kině a HDMI konektivita poskytuje naprosto nejvhodnější připojení pro zachování vysoké kvality videa a audia. Ujistěte se, že AV přijímač, který si koupíte, bude mít dostatek HDMI konektorů pro připojení všech plánovaných zařízení, které chcete používat.

Optické vstupy - Digitální optické audio kabely nejsou schopné přenášet video signál jako je tomu u HDMI kabelů. Nicméně, jak píšou v magazínu CNET, díky jejich podpoře náročných 7.1 kanálových sestav, z nich činí vhodné audio řešení stejně jako tomu bylo před více jak 30 lety, kdy byli poprvé uvedeny na trh.

USB vstup - nejsnazší a nejpohodlnější metoda jak uložit a vzít si kamkoliv sebou hudební soubory je uložit je na USB klíč nebo jiný USB disk. Díky vhodně umístěnému USB vstupu na předním panelu AV přijímače máte možnost přehrávat si velice pohodlně téměř jakékoliv hudební soubory, od 2-kanálového přehrávání až po plný multi-kanálový prostorový zvuk pomocí upmix funkce vašeho AV přijímače.

Gramofonové vstupy - Pokud si chcete do vaší sestavy domácího kina zahrnout i gramofon, pak budete jednoznačně potřebovat aby tyto vstupy pro gramofon byli obsažené také.

Video Technologie

4K Ultra HD - 4K je novým standardem pro přehrávání video obsahu na nejvyšší možné úrovni, obsahující více čistoty a ostřejší obraz nebo tomu bylo u standardního 1080p HD rozlišení. I když nyní televizi s podporou 4K signálu nemáte, můžete si jí v budoucnu pořídit a pak využijete na vašem AV přijímači podporu 4K Ultra HD signálu.

Vstupy Komponentního Videa - HDMI kabel neporazí v přenášené kvalitě video signálu nic, ale komponentní kabely jsou nejlepší formou analogového propojení pokud je nutné.

Vstupy Kompozitního Videa - Nezaměňovat s daleko kvalitnějším formátem komponentních kabelů. Kompozitní vstupy jsou i dnes důležité pokud chcete používat některé ze starších zařízení určené pro připojení k někdejším CRT televizím.

Kanály/Výkon

Podpora 5.1 (nebo více) kanálového zvuku - Počet kanálů které obsahuje Váš AV přijímač přímo odpovídá celkovému počtu reproduktorů, které umí napájet svým výkonem a vytvořit tak komplexní prostorového ozvučení domácího kina. Základní kino sestava s prostorovým zvukem bude obsahovat konfiguraci 5.1 kanálů - centrální, přední levý/pravý, zadní levý/pravý a subwoofer. V konfiguraci 7.1 kanálového systému jsou zadní kanály rozděleny do dvou samostatných kanálů a to na zadní a prostorové zadní (surround) čímž je docíleno širší zvukové scény s lepším prostorovým podáním. Pokud si chcete vaše domácí kino upgradovat ještě o stropní kanály (Atmos), budete si muset koupit AV přijímač, který podporuje konfigurace 9.1, 11.1, nebo 13.1 kanálů.

Úsporný režim - Pokud to není nezbytně nutné, nebudete chtít aby Váš AV přijímač spotřebovával zbytečně moc energie. Chytrý úsporný režim (ECO mode) Vám pomůže zredukovat spotřebu AV přijímače v závislosti na aktuálně zvolené úrovni hlasitosti bez toho aniž by to mělo negativní dopad na celkový zvukový projev sestavy. Nicméně, jakmile zvýšíte hlasitost na určitou úroveň, úsporný ECO režim automaticky změní své chování tak, aby optimalizoval a zpřístupnil výkon zesilovačů odpovídající aktuální potřebě - nikdy tak nepromeškáte jedinou akční scénu.

Streamování

Bluetooth - Bezdrátové připojení je v dnešní době naprostá nezbytnost pro přehrávání hudby z telefonů nebo tabletů když používáte oblíbené služby jako jsou YouTube a Spotify. Na trhu jsou samozřejmě dostupné různé přídavné "krabičky", které Vám tuto konektivitu přístroje přidají, ale nic se nevyrovná přímo integrovanému řešení, kdy Váš AV přijímač má Bluetooth přímo vestavěné.

Wi-Fi - Připojení přes Wi-Fi Vám poskytne další možnosti streamování hudby přes AV přijímač. Dobrým příkladem je streamování přes Apple AirPlay 2.

Technologie HEOS umožňuje streamování oblíbených online hudebních služeb jako jsou Spotify®, Amazon Music, Deezer, Tidal a mnoho dalších bez námahy pomocí bezplatné aplikace HEOS app. Podpora více-zónového přehrávání (Multi-room) - Bezdrátové přehrávání hudby je skvělé, ale mít možnost najednou streamovat hudbu z více místností v domě, je daleko větší zábava. AV přijímače, které mají integrovanou technologii HEOS, podporují skutečné více-zónové přehrávání, které Vám dovolí poslouchat oblíbenou hudbu kamkoliv v domě jdete.

Snadné používání

Asistent Nastavení (Setup Assistant) - Aby Váš AV přijímač byl schopný zahrát co nejlépe, měl by mít v sobě integrovaný měřící systém pro naladění zvuku (kalibrační systém) a průvodce nastavením pro přesné osobní nastavení tak aby zvuk domácího kina odpovídal vašim preferencím a poslechovému místu.

Regulace Hlasitosti - Díky kompatibilitě s hlasovým ovládáním Amazon Alexa máte možnost ovládat AV přijímač a online hudební služby svým vlastním hlasem. Máte tak možnost regulovat hlasitost, přeskočit na další skladbu, přepnout vstupy různých mediálních přehrávačů a daleko více - stačí si jen "říct". *tyto služby jsou prozatím nejsou dostupné v češtině (podpora českého jazyka závisí od společnosti Amazon)

Diagnostické nástroje - Diagnostické nástroje Vám ušetří spoustu možných problémů díky identifikaci problémů se síťovým připojením, takže jejich řešení je opravdu rychlé a snadné.

Vybrat si můžete s AV receiveru DENON  a AV zesilovaců DENON , takže své sny o skvělém domácím kině už nemusíte odkládat.

Načítám, prosím vydržte...